18. marec – Náš svätý Cyril, jeruzalemský arcibiskup. Svätí mučeníci Trofim a Eukaprion z Nikomédie. Svätý mučeník Eduard, anglický kráľ.

18 mar

Náš otec svätý Cyril, jeruzalemský arcibiskup

Svätí mučeníci Trofim a Eukaprion z Nikomédie

Mená dnešných svätcov majú grécky pôvod. Trofim znamená „živiteľ“ a Eukaprion „dobrý zisk“. Trofim a Eukarpion sú mučeníci z Nikomédie v Bitýnii. Ako uvádza životopisná legenda obaja boli vojakmi v cisárskej armáde. V čase prenasledovania kresťanov na príkaz cisára vyhľadávali kresťanov, ktorých následne mučili. Pre odvahu kresťanov, alebo po nebeskom zjavení, sa sami obrátili a mnohých uväznených prepustili z väzenia. Boli preto odsúdení a upálení na hranici okolo roku 300. O úcte k nim aj na západe svedčí Rímske martyrológium.

Svätý mučeník Eduard, anglický kráľ

Jeho meno má staroanglický pôvod a znamená „strážca bohatstva“. Eduard sa narodil v roku 963 ako najstarší syn anglického kráľa Edgara Mierumilovného. Vďaka úsiliu Canterburského arcibiskupa svätého Dunstana sa v roku 975 stal ako dvanásťročný anglickým kráľom.
Jeho nevlastná matka Elfrida, chcela skôr na tróne vidieť svojho syna Ethelreda. Preto ho neskôr dala zavraždiť. Eduarda prebodli počas poľovačky 18. marca 978 pri hrade Corfe v grófstve Dorset.
Pochovali ho v meste Wareham. Podľa tradície sa pri jeho hrobe začali diať zázraky. O 2 roky neskôr preniesli jeho pozostatky do benediktínskeho opátstva v meste Shaftesbury.
Ľud si ho zakrátko začal uctievať a v roku 1001 ho vyhlásili za svätého a mučeníka, čo dokazuje dokument jeho nevlastného brata Ethelreda, ktorý sa po jeho smrti stal kráľom.

Vysielané Rádiom Lumen
Podľa LThK a heiligenlexikon.de, VHL spracoval Ján Sabol

Počet videní: : 14