07. marec – Svätí hieromučeníci, ktorí boli biskupmi v Chersone – Bazil, Efrém, Kapitón, Eugen, Aiterios a ďalší. Náš prepodobný otec Pavol Jednoduchý, žiak prepodobného Antona Veľkého.

7 mar

 Svätí hieromučeníci, ktorí boli biskupmi v Chersone – Bazil, Efrém, Kapitón, Eugen, Aiterios a ďalší.

Životopisná legenda zo začiatku 4. storočia opisuje, ako jeruzalemský patriarcha Hermon (300-312) poslal do Chersonu dvoch biskupov a misionárov Bazila a Efréma. Tak v tomto meste na Kryme vzniklo biskupstvo. Efrém sa od Bazila v Chersone oddelil a putoval ďalej k Dunaju. Tam na začiatku Diokleciánovho prenasledovania (303-324) zomrel ako mučeník. Bazil pokračoval v meste v misijnej práci až do smrti. V roku 309 za vlády cisára Galéria ho ukameňovali. V nasledujúci rok prišli do Chersonu traja biskupi-pútnici Eugen, Elpidias a Agatodor, kde sa dozvedeli, že miestny biskup Bazil zomrel. Rovnako aj oni zomreli ako mučeníci, keď ich v roku 311 ukameňovali. Tak prišiel do Chersonu z Jeruzalema biskup Aiterios. Vďaka cisárovmu dekrétu sa mu v meste podarilo vybudovať chrám, aj napriek zlobe zo strany pohanských obyvateľov. Aiterios počas cesty z Konštantínopolu ochorel a zomrel. Napokon poslal do Chersonu biskupa sám cisár Konštantín Veľký. Volal sa Kapitón, no do mesta sa nedostal. Loď, na ktorej sa Kapitón plavil, obsadili pohania a povraždili všetkých cestujúcich. Aj napriek tomu, že do mesta neprišiel, si ho Chersončania začali uctievať ako svojho biskupa. Toto mesto má veľký význam pre kresťanov v Rusku, lebo tam v roku 987 pokrstili knieža Vladimíra.

Náš prepodobný otec Pavol Jednoduchý, žiak prepodobného Antona Veľkého

Jeho meno má grécky pôvod a znamená „Malý“. Pavol Jednoduchý je egyptský pustovník zo 4. storočia. V egyptskom Thebais bol žiakom presláveného Antona Pustovníka. Vyznačoval sa poznaním ľudských sŕdc, silnou vierou a poslušnosťou. O jeho hrdinskom mníšskom živote, ktorý začal až ako 60. ročný, podávajú správu Rufinus a Palladios.

Vysielané Rádiom Lumen
Podľa www.glaubenszeugen.de, LThK spracoval Ján Sabol

Please follow and like us:
Počet videní: : 31