20. marec – Naši prepodobní otcovia, ktorých Saracéni pozabíjali v kláštore svätého Sávu. Svätá mučenica Fótina Samaritánka a synovia.

20 mar

Naši prepodobní otcovia, ktorých Saracéni pozabíjali v kláštore svätého Sávu

Najstarší palestínsky kláštor na západnej stene v rokline Kidron založil okolo roku 492 svätý Sáva. V roku 797 kláštor napadli Saracéni. Najprv zavraždili štyridsiatich mníchov. O osem dní neskôr zavraždili ďalších 20 mníchov. Dnešný deň je venovaný spomienke na nich . Nachádzali sa medzi nimi: Ján, Sergej, Patricius, Kosmas, Anastáz a Teoktist. Kláštor bol aj neskôr viackrát vyrabovaný a ostal dlhý čas opustený. Až v roku 1840 ho zreštauroval ruský cár Mikuláš I.

Svätá mučenica Fótina Samaritánka a synovia

Meno Fótina má grécky pôvod a znamená „láskavá“. Ako uvádzajú grécke synaxáre, Fótina bola samaritánkou, s ktorou sa Ježiš rozprával pri Jakubovej studni. Tam Fótina zažila obrátenie. Podobne, ako aj o ostatných ženách z evanjelia, aj grécka životopisná legenda spomína, že sa stala hlásateľkou evanjelia, a konkrétne uvádza Kartágo v Afrike. Ako jej spoločníkov menuje jej vlastných synov Jozefa, Viktora, jej sestry Fótis, Paraskevu a Kyriaku, veliteľa Sebastiána a Anatólia a Fótia. Rímske Martyrológium spomína, že Fótina a jej spoločníci zomreli ako mučeníci za Krista za čias cisára Nera. Relikviu hlavy dnešnej svätice si uctievajú v Ríme v Bazilike svätého Pavla za hradbami. V Rusku zvyknú nazývať slovanskou podobou jej mena Svetlana.

Vysielané Rádiom Lumen
Podľa LThK, a VHL spracoal Ján Sabol

Please follow and like us:
Počet videní: : 48