09. november – Naša prepodobná matka Matróna. Prepodobná Teoktista z ostrova Lesbos. Svätí mučeníci Onezifor a Porfýrius.

9 nov

Naša prepodobná matka Matróna

Jej meno má latinský pôvod a znamená „pani“. Matróna pochádzala v mesta Perge v Pamfýlii, v súčasnosti zrúcaniny 15 kilometrov severovýchodne od tureckej Antálie, a narodila sa okolo roku 420. V Konštantínopole viedla ženský kláštor, ktorý sa nachádzal v časti Deuteron. Neskôr tento kláštor pomenovali podľa svätej Matróny. Podľa spisu Teofana Vyznávača Chronographia, odmietla uznať edikt cisára Zenóna Henotikon, ktorý sa kompromisnými formuláciami pokúšal získať monofyzitov späť do Cirkvi. Prepodobná Matróna zomrela 7. novembra okolo roku 520 v Konštantínopole. Legendami opradený životopis, ktorý nevznikol pred 7. storočím, popisuje ako Matróna, oblečená do mužských šiat, vstúpila ako muž menom Babylas do konštantínopolského kláštora predstaveného Bassiana. Aby sa vyhla stretnutiu s manželom, ktorý ju hľadal, legenda ju nechá putovať do Emesy, kde sa podieľa na nájdení hlavy Jána Krstiteľa, do Jeruzalema, na Sinaj, do Beryta a napokon naspäť do Konštantínopolu. Legenda ju napokon opisuje ako predstavenú kláštora, ktorý vybudoval Bassian.

Prepodobná Teoktista z ostrova Lesbos

Svätí mučeníci Onezifor a Porfýrius

Ich mená majú grécky pôvod. Onezifor znamená „prospešný“ a Porfýrius „purpurový“. Svätí mučeníci Onezifor a Porfýrius trpeli za Krista v Efeze počas prenasledovania kresťanov za cisára Diokleciána. Na následky krutého mučenia zomreli na začiatku 4. storočia.

Vysielané Rádiom Lumen
Podľa LThK, OCA, heiligenlexikon.de spracoval Ján Sabol

Please follow and like us:
Počet videní: : 34