29. marec – Náš prepodobný otec Marek, aretúzsky biskup, a Cyril, diakon a ďalší, ktorí trpeli v časoch mučiteľa Juliána. Svätý Eustatios Vyznávač, bitýnijský biskup.

29 mar

Náš prepodobný otec Marek, aretúzsky biskup, a Cyril, diakon a ďalší, ktorí trpeli v časoch mučiteľa Juliána.

Meno Marek má latinský pôvod a znamená „mužný“. Meno Cyril pochádza z gréčtiny a znamená „pán“. Dnešní mučeníci žili za čias pohanského cisára Juliána Odpadlíka (360-363). Marek bol biskupom v sýrskom antickom meste Arethusa, v súčasnosti mesto ar-Rastan v Sýrii. Istú dobu patril k členom skupiny ariánov, ktorí mylne popierali božstvo Ježiša Krista. Miney ako spoločníkov v mučeníctve okrem diakona Cyrila, spomínajú aj Jonáša a Barachisa, a za miesto utrpenia lokalizujú Perziu. Gregor Naziánsky o Marekovi píše, ako unesený cisárovou nespravodlivosťou voči kresťanom, zničil pohanský chrám a opustil mesto. Neskôr sa vrátil a vydal sa mučiteľom. Keď vytrvalo a nezlomne prijímal trest, hnev nespokojných obyvateľov sa premenil na obdiv a prepustili ho na slobodu.
Prepodobný otec Marek potom zomrel pokojnou smrťou v roku 364.

Svätý Eustatios Vyznávač, bitýnijský biskup

Jeho meno má grécky pôvod a znamená „trvácny“. Eustatios bol jednoduchým mníchom, pred tým, ako sa stal kňazom a neskôr aj biskupom v bitýnijskom meste Ghio. V 9. storočí počas obrazoboreckého sporu so zápalom obhajoval úctu k ikonám pred zástancami nesprávnej náuky a utŕžil od nich aj veľa útrap. Posledné roky strávil vo vyhnanstve, kde zomrel.

Vysielané Rádiom Lumen
Podľa VHL, heiligenlexikon.de spracoval Ján Sabol

Please follow and like us:
Počet videní: : 34